Rehabilitacja po endoprotezie Olsztyn

Wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego lub kolanowego, to obecnie jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów ortopedycznych. Jest sposobem na przywrócenie sprawności osobom cierpiącym z powodu chorób zwyrodnieniowych lub tych, którzy ulegli nieszczęśliwym wypadkom. Aby leczenie przyniosło jak najlepsze efekty pacjenci poddawani są fachowej rehabilitacji, której celem jest nauka prawidłowego funkcjonowania po zabiegu i odzyskanie zdrowia. Rehabilitacja po endoprotezie biodra i kolana to istotna część oferty naszej olsztyńskiej placówki, w której dokładamy wszelkich starań, aby osoby po takich zabiegach wróciły do aktywnego i samodzielnego życia.

Na czym polega rehabilitacja po endoprotezie kolana i biodra?

Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego lub kolanowego jest kilkumiesięcznym procesem, który rozpoczyna się już w pierwszej dobie po zabiegu. Pomimo pewnych stałych wytycznych dotyczących tego postępowania, jego przebieg i intensywność w dużej mierze zależy od ogólnego stanu zdrowia danej osoby, chorób współistniejących czy wcześniejszego trybu życia. Początkowo nacisk kładziony jest na nauczenie pacjenta prawidłowych wzorców według, których powinien siadać, wstawać i leżeć, tak, aby nie uszkodzić operowanej kończyny. Wdraża się również delikatne ćwiczenia izometryczne i bierne, które mają wzmocnić mięśnie oraz zapobiec przykurczom i zakrzepom. Następny etap to nauka chodzenia przy pomocy kul ortopedycznych i wprowadzenie indywidualnych ćwiczeń wspomagających odzyskanie siły mięśniowej oraz zwiększenie zakresu ruchów w operowanym stawie.

czytaj więcej

Rehabilitacja po endoprotezie stawu kolanowego i biodrowego w Olsztynie

Osobom, które przeszły zabieg endoprotezoplastyki oferujemy kompleksową rehabilitację ściśle dopasowaną do ich indywidualnych możliwości oraz kondycji. Dysponujemy zespołem profesjonalnych fizjoterapeutów, którzy wspólnie z pacjentem pracują nad zlikwidowaniem dolegliwości bólowych, odbudową siły mięśniowej, nauką prawidłowego chodu i maksymalnym usamodzielnieniem. W tym celu podczas rehabilitacji po endoprotezie stosujemy m.in. ćwiczenia aktywizujące różne grupy mięśniowe, rozciągające, równoważne czy terapię tkanek miękkich i mobilizację blizny pooperacyjnej. Proces leczenia może być wspomagany zabiegami z zakresu hydroterapii, fizykoterapii oraz laseroterapii, które są doskonałym uzupełnieniem pracy fizjoterapeuty. W naszym olsztyńskim ośrodku stosujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta i dopasowujemy plan leczenia tak, aby był jak najbardziej pomocny i skuteczny.

Zobacz Zakres zabiegowy

Zapytaj o pobyt i leczenie