Zabieg mastektomii jest wykonywany w leczeniu raka piersi i polega na amputacji całkowitej bądź częściowej, jednej lub obu piersi. Taka operacja to nie tylko ogromny stres psychiczny dla pacjentki, ale również ryzyko wystąpienia późniejszych powikłań. Skutkami mastektomii mogą być zaniki mięśniowe, ograniczenie ruchomości w okolicy klatki piersiowej i kończyny górnej, obrzęk limfatyczny, czy zmniejszenie wydolności oddychania i układu krążenia.

Dlatego należy pamiętać o konieczności przeprowadzenia rehabilitacji, która pomoże w odzyskaniu równowagi psychofizycznej. Podstawą jest tutaj umiarkowanie oraz systematyczność. Wszystkie ćwiczenia są wykonywane pod okiem specjalistów i są dostosowane do sprawności fizycznej i stanu zdrowia pacjentki.

Głównym celem rehabilitacji prowadzonej w naszych ośrodkach jest:

  • zapobieganie zastojom limfy,
  • zwiększenie zakresu ruchów w kończynie po stronie operowanej,
  • zwalczanie obrzęku limfatycznego
  • zwiększanie siły mięśni kończyny po operowanej stronie

Podczas operacji amputacji piersi zostają usunięte węzły chłonne, co może utrudnić prawidłowy odpływ limfy z kończyny. Aby zapobiec ewentualnym obrzękom czy stanom zapalnym, podczas rehabilitacji wykonujemy manualny drenaż limfatyczny. Jest to masaż uciskowy, usprawniający krążenie limfy i płynów tkankowych w organizmie. Poprawia metabolizm, pobudza układ limfatyczny, przyspiesza proces oczyszczania organizmu. Rehabilitacja opiera się również na wykonywaniu mechanicznego drenażu limfatycznego BOA. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i jednocześnie silnie relaksujący, działa na organizm oczyszczająco.

Kobiety, które przeszły chirurgiczny zabieg polegający na usunięciu jednej bądź obu piersi, wymagają specjalistycznej rehabilitacji. Terapia powinna dotyczyć zarówno stanu fizycznego, jak i równowagi psychicznej. W naszym ośrodku zapewniamy pacjentkom po mastektomii kompleksową opiekę medyczną.

czytaj więcej

Rehabilitacja po mastektomii w Olsztynie

Rehabilitacja, którą proponujemy kobietom po tego rodzaju leczeniu, składa się z szeregu technik. Między innymi, wchodzą do niej ćwiczenia po amputacji piersi Olsztyn to miasto, w którym znajduje się nasza placówka. Zgłaszają się do nas chore z tej miejscowości oraz z sąsiednich, jak również z ośrodków zlokalizowanych w innych województwach. Już wielu kobietom pomogliśmy odzyskać równowagę psychofizyczną po terapii onkologicznej.

Podstawowe cele, jakie sobie stawiamy, to zwiększenie zakresu ruchów w ręce przy obszarze zabiegowym (albo w obu kończynach, jeśli pacjentka przeszła całkowitą mastektomię). Ponadto fizykoterapia po mastektomii w Olsztynie ma za zadanie zwiększanie siły mięśni tej kończyny bądź kończyn, redukowanie obrzęku limfatycznego oraz niwelowanie ryzyka zastojów limfy.

Zabiegi fizjoterapeutyczne po mastektomii Olsztyn

W ramach terapii po amputacji piersi przeprowadzamy indywidualnie dopasowane ćwiczenia. Pacjentki wykonują określone zadania pod czujnym okiem fizjoterapeuty. Rehabilitacja kobiet po mastektomii w Olsztynie obejmuje m.in. manualny drenaż limfatyczny (BOA), znany inaczej pneumatycznym masażem sekwencyjnym. Jego główne zadanie to stymulacja krążenia limfy. Pobudzenie jej przekłada się bezpośrednio na szybsze usuwanie toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii z komórek. W rezultacie masażu zmniejsza się obrzęk kończyn, redukcji ulegają też złogi limfatyczne. Tkanki są lepiej dotlenione, a przez to odżywione, gdyż BOA poprawia krążenie krwi.

Kolejne wykorzystywane przez nas metody to jonoforeza oraz prądy TENS. Prądy interferencyjne (prądy Nemeca) to następna opcja, którą zawiera przeprowadzana w ośrodku fizjoterapia po mastektomii Olsztyn to miasto, w którym pacjentki mogą poddawać się tej procedurze. Prócz lepszego wchłaniania się obrzęków przynosi inne korzyści, w tym działa przeciwbólowo oraz przyspiesza procesy regeneracji tkanek. Dodatkowo zmniejsza napięcie mięśniowe.

Olsztyn – rehabilitacja po mastektomii NFZ

Zakres zabiegów wykonywanych u kobiet po operacji częściowego bądź całkowitej usunięcia gruczołu piersiowego obejmuje hydroterapię. Pacjentki, które interesuje rehabilitacja po amputacji piersi w Olsztynie, mogą korzystać z kąpieli perełkowej albo ozonowej. Zalecamy im również hydromasaże. Hydroterapia ma potwierdzone wieloma badaniami naukowymi właściwości odprężające mięśnie, znoszące napięcie, a także relaksujące. Sprzyja relaksowi oraz psychicznemu odprężeniu, co ma olbrzymie znaczenie w terapii kobiet po tego typu procedurze chirurgicznej.

Następny rodzaj usług świadczonych w ośrodku to zabiegi z użyciem borowiny. Kąpiele oraz okłady borowinowe zaliczają się do metod, które obejmuje rehabilitacja po mastektomii Olsztyn to miejscowość, w której oferujemy pacjentom również tzw. okłady fango. Pod tą nazwą kryje się stosowany w praktyce fizjoterapeutycznej zabieg z mieszaniną parafiny z dodatkiem pyłu wulkanicznego. Okłady mogą mieć różny ciężar (do ok. 4 kg) w zależności od obszaru, na którym się je umieszcza. Wskazaniem do procedury są zrosty, przykurcze oraz blizny. Okłady pomagają m.in. przy przewlekłych stanach zapalnych tkanek miękkich.

Mastektomia rehabilitacja w Olsztynie

Każda kobieta, która zgłosi się do nas na terapię, przechodzi rzetelną diagnostykę, która pozwoli poznać stan jej zdrowia oraz dopasować konkretne techniki rehabilitacji do jej potrzeb. Jeżeli dojdzie do wniosku, że w jej przypadku niezbędne będą indywidualne dobrane ćwiczenia po mastektomii Olsztyn to miejscowość, w której otoczymy ją profesjonalną opieką medyczną. Gwarantujemy wsparcie specjalistów z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, dostęp do zaawansowanych metod leczenia, pełne zrozumienie oraz empatię.

Zobacz Zakres zabiegowy

Przy usuwaniu obrzęków limfatycznych stosowane są także zabiegi fizykalne, uzupełniające zabieg masażu limfatycznego. Specjalnie dobrane sekwencje prądów zwiększają przepływ limfy oraz toksyn do dużych chłonnych i usprawniają proces krążenia.
Zapytaj o pobyt i leczenie