Zabieg mastektomii jest wykonywany w leczeniu raka piersi i polega na amputacji całkowitej bądź częściowej, jednej lub obu piersi. Taka operacja to nie tylko ogromny stres psychiczny dla pacjentki, ale również ryzyko wystąpienia późniejszych powikłań. Skutkami mastektomii mogą być zaniki mięśniowe, ograniczenie ruchomości w okolicy klatki piersiowej i kończyny górnej, obrzęk limfatyczny, czy zmniejszenie wydolności oddychania i układu krążenia.

Dlatego należy pamiętać o konieczności przeprowadzenia rehabilitacji, która pomoże w odzyskaniu równowagi psychofizycznej. Podstawą jest tutaj umiarkowanie oraz systematyczność. Wszystkie ćwiczenia są wykonywane pod okiem specjalistów i są dostosowane do sprawności fizycznej i stanu zdrowia pacjentki.

Głównym celem rehabilitacji prowadzonej w naszych ośrodkach jest:

  • zapobieganie zastojom limfy,
  • zwiększenie zakresu ruchów w kończynie po stronie operowanej,
  • zwalczanie obrzęku limfatycznego
  • zwiększanie siły mięśni kończyny po operowanej stronie

Podczas operacji amputacji piersi zostają usunięte węzły chłonne, co może utrudnić prawidłowy odpływ limfy z kończyny. Aby zapobiec ewentualnym obrzękom czy stanom zapalnym, podczas rehabilitacji wykonujemy manualny drenaż limfatyczny. Jest to masaż uciskowy, usprawniający krążenie limfy i płynów tkankowych w organizmie. Poprawia metabolizm, pobudza układ limfatyczny, przyspiesza proces oczyszczania organizmu. Rehabilitacja opiera się również na wykonywaniu mechanicznego drenażu limfatycznego BOA. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i jednocześnie silnie relaksujący, działa na organizm oczyszczająco.

 

Zobacz Zakres zabiegowy

Przy usuwaniu obrzęków limfatycznych stosowane są także zabiegi fizykalne, uzupełniające zabieg masażu limfatycznego. Specjalnie dobrane sekwencje prądów zwiększają przepływ limfy oraz toksyn do dużych chłonnych i usprawniają proces krążenia.
Zapytaj o pobyt i leczenie